16 gru 2010

Handmade. Praca rąk w postindustrialnej rzeczywistości.


"Czym jest w dzisiejszych czasach praca rąk, jakie ma znaczenie dla współczesnego człowieka? O tym, co można zrobić rękoma i po co nam tak naprawdę ręczna robota, piszą naukowcy zajmujący się badaniem społeczeństwa." - to tekst z reklamy tej książki:)

Książka to zbiór esejów - referatów napisanych na konferencję naukową, organizowaną chyba pod tym samym tytułem w Poznaniu, w zeszłym roku. Całość pod redakcją Marka Krajewskiego, profesora poznańskiego Uniwersytetu, autora m.in. projektu niewidzialnemiasto.pl.

Zaczęłam czytać. I nawet nie jest źle, bo na razie czytam tekst w którym miesza się socjologia z psychologią, co mi bardzo odpowiada. Te najciekawsze (chyba) rozdziały czyli np. "Styl życia handmade jako forma samorealizacji", "Do it yourself. Przedmiot jako podstawa autodefinicji.", "Handmade i recykling jako przyczynek do budowania tożsamości: trzy podejścia" są dopiero w 3. części. Ale za chwilę będę czytała rozdział   "Rzemieślnik a artysta, czyli o społecznym postrzeganiu rzemiosła."  I to na pewno będzie bardzo ciekawe. Brakowało mi trochę takiego naukowego, zdystansowanego, całościowego spojrzenia na rękodzieło więc bardzo się cieszę z tej książki !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz